Nazilerin Mega Yapıları – Süper Tanklar

Nazilerin mega yapıları belgesel serisinde bu yayının konusu süper tanklar olacak. Birinci dünya savaşında Alman ordusunda onbaşı olarak görev yapan Adolf Hitler savaş esnasında ingiliz tanklarıyla karşılaşmış ve bu durdurulamaz görünen teknolojiye hayran kalmıştı. Almanya’da iktidarını sağlama aldıktan hemen sonra ise Versailles anlaşmasının Almanya’nın tank üretimini yasaklamasına rağmen gizli bir programla tank üretimine ağırlık verdi.

Nazi almanyası’nın 1939 dan itibaren Avrupa’yı kasıp kavurması ve neredeyse tamamını ele geçirmesinde Almanların bu teknolojiyi etkin bir şekilde kullanması çok etkili oldu. Almanlar sadece üstün teknoloji tanklar üretmekle kalmadılar ve savaş literatürüne Blitzkrieg (yıldırım harekatı) olarak giren bir savaş tekniğini de keşfettiler.

Birinci Dünya savaşında Tanklar, sadece piyade desteği olarak muharebe alanının değişik mevkilerine serpiştiriliyorlardı. Blitzkrieg’de ise tankların başlı başına ayrı bir muharebe birimi olarak kullanılıyordu.

Panzer birlikleri hızlı ve etkin bir düzenle, topçu birliklerinin ve hava kuvvetlerinin (Luftwaffe) desteğiyle yoğun bir baskıyla düşmana saldırıyor, düşmanın toparlanmasına ve düzen almasına fırsat vermeden, düşman birliklerini çepeçevre sarıyor, savunmaları allak bullak ediyordu. Panzer ve mekanize birliklerin bu ani saldırısıyla darmadağın olan düşman birlikleri içine daha sonra piyadeler saldırıyor ve son darbeyi indiriyorlardı.

Birinci Dünya savaşının galiplerinden Fransa gibi büyük ve gelişmiş bir ülkenin kaç hafta içinde Almanlara yenik düşmesinden sonra, Yıllar süren dünya savaşı sırasında Hitler’in hedef aldığı diğer devletler’de bu teknolojiye yoğunlaşmıştı. özellikle Doğu cephesinde Rusların T34 tanklarıyla karşılaşan Hitler’in generalleri şaşkına uğramıştı. T34 ler o güne kadar almanların yaptığı tankların hepsinden üstün görünüyordu.

Bunun üzerine Hitler’in emriyle Nazi Almanya’sı çok daha etkili tanklar üretti. Tiger tankları bunlardan en önemlisidir. Ne kadar büyük , o kadar güçlü düşüncesiyle hareket eden Hitlerin savaş mühendisleri, Maus gibi devasa ebatlardaki tankların tasarımlarını yaptılar. Bu videoda bu tanklardan bahsediliyor.

.

.