İran Belgeseli – Banu Avar

Banu Avar’la Sınırlar arasında ismiyle yayınlanan belgesel serisine ait bu belgeselde, Banu Avar’ın etkili anlatımıyla İsrail – İran mücadelesi. Amerikan İsrail ilişkileri ile bağlantılı olarak İran hakkında dünya çapında yapılan propagandalar, İran- İsrail ve ABD arasındaki ilişkilerin medyaya yansıyanları ve yansımayan arkaplanları anlatılmış.

Ünlü 300 Spartalı filminde Pers – Antik Yunan mücadelesi anlatılarak acaba İran hakkında Amerikan-İsrail güdümlü Holywood tarafından propaganda mı amaçlanmıştı? Öyle ya filmde Pers İmparatorluğu’nun yenilgisi tüm medeni dünyayı, yani batı dünyasını birleştiriyordu. Ayrıca Perslerin yenilgisiyle dünya demokrasiyle tanışıyordu. Senaryo, İran’ın kurucularının barbar ve cahil olduğunu, devasa ordularının aslında beş para etmediğini vurguluyordu. Batılı halkların temelini oluşturan Yunanlılar ise cesur ve asildiler.

İran, önemli medya kuruluşları tarafından kendisine yönelik kara propagandalara nasıl karşılık verdi? İran kadınları dünya basınında çıkan İran kadını imajını nasıl yorumluyorlar? İran devrimini hazırlayan ortam nasıl oluştu? Amerika’nın İran devrimindeki rolü neydi? İran İslam Cumhuriyeti nasıl kuruldu? gibi sorulara ve daha pek çoğuna cevap bulabileceğiniz bilgilendirici bir video.

.

.