Eurovision 2010 / Manga’nın Unutulmaz Performansı

Türkiye 2010 yılında, Eurovision gibi pop şarkılarının ön planda olduğu bir yarışmaya cesur bir kararla, bir rock şarkısıyla katılmıştı. Manga grubuyla. Şarkı rock türünde olmasına rağmen izleyenlerin dinleyenlerin büyük dikkatini çekmişti. Bugün şarkının youtube yorumlarına baktığımızda yabancıların bile Eurovision tarihinin gelmiş geçmiş en iyi şarkılarından biri olduğu konusunda yorumlar yaptığı We Could Be The Same (Aynı olabiliriz) adlı şarkı , enerjisi, anlamlı sözleri, dinamizmi kadar muhteşem sahne performansı ile izleyenleri de büyülemişti. Özellikle de koreografiye ve robotun hareketlerindeki zamanlamaya dikkat edince.


Muhteşem sahne şovları

Yarışmadan sonra yapılan bir röportajda robot Dansçı Nathalie Marrable: Kıyafetin titanyum parçaları da vardı ve gerçekten çok ağırdı! Ama ben çok şanslıyım, çünkü çelimsiz görünmeme rağmen güçlü bir vücudum var. Kostümü tam 15 saniyede çıkardım. Las Vegas’taki ilk denememde üç dakikada anca çıkarabilmiştim. Gün geçtikçe bu süre kısaldı. Final günü ise o kadar hızlı yaptım ki, fazladan zamanım bile kaldı! Demişti.

Şarkının sonunda neden öpüşmediler? ya da öpüştüler de kesintiye mi uğradı gibi sorular gelmişti. Nathalie o konuda da şunları söyledi : Hayır, hayır! (Gülerek) Çoğu kişi öpüştüğümüzü ve o kısmın kesildiğini düşündü. Hatta bazı gazetelerde de öyle yazıldı. Ama şov muhteşemdi, grup ve şarkı çok güçlüydü ve biz öpüşmeye hiç ihtiyaç duymadık. Öpüşmek, yaratıcılıktan uzak olurdu.

Yarışmada 2. olan şarkı, bugün yıllar sonra bile izleyenleri ”bu performans nasıl 1.olamadı?” duygusuna sevk ediyor. Eurovision’a bu yıldan sonra katılmama kararı veren TRT, gerekçe olarak oylamada bazı gruplaşmaların olmasını göstermişti. Gerekçe haklıydı. Oylama senelerdir böyleydi. Kuzey ülkeleri Finlandiya, İsveç ,Norveç al gülüm ver gülüm birbirilerine yüksek puan verirler, Rusya’dan kopan cumhuriyetler ,Estonya, Letonya vs Rusya ile al gülüm ver gülüm yaparlar. Türkler’den de tepki olarak genellikle Azerbaycan ya da Bosna Hersek’e güzel puanlar çıkardı.

Gerekçe haklı olsa da Bu yarışmada olmayı çok özledik. Zaten ne kadar gruplaşma olursa olsun şarkı etkiliyse bunu aşabildiğimizi Sertap Erener’le yaşamıştık.
BKNZ: Sertab Erener – Everyway That I Can (Turkey – Final – Eurovision Song Contest 2003)
Aşamadığımız durumlarda da görüyoruz ki tarih bazen kazananları değil hak edenleri yazıyor. Bakınız bazı yorumlar:


Manga'nın Eurovision'da 2.olan şarkısı
Manga'nın robotlu sahne şovu
Eurovision 2010 manga we could be the same
Eurovision 2010 kim kazandı
Manga'nın robotlu şarkısı
Manga'nın Eurovision şarkısı

1 Yıl sonra 2011 senesinde ilginç bir olay yaşandı. Eurovision 2011 birincisi Azerbaycan sahneye Türk bayrağı ile çıktı. Hem de göstere göstere. Adeta ”Türkiye siz yoksunuz ama biz sizin için de kazandık” mesajı veriyordu.

Dedik ya biz Eurovision’a katılmayı özledik. Oylama heyecanını özledik. Orada Avrupa ülkesi olmamasına rağmen İsrail bile varken , Malta gibi bir ülke varken Türkiye’nin olmaması ne kadar doğru? Sadece bizler de özlemedik :

Türkiye Eurovision'a neden katılmıyor
Türkiye neden eurovisionda yok
Türkiye Eurovisiona katılacakmı?

Birçok yorumcu, şarkının 1.liği hak ettiğini söylüyor. hatta bazıları eurovision tarihinin gelmiş geçmiş en iyi performanslarından biri olduğunu söylüyor.

Bizce de öyle. Tarih hak edeni yazsın dedik ve sizleri yazdık:

Manga grubu solisti Ferman Akgül, Gitarda: Yağmur Sarıgül, Basgitarda: Cem Bahtiyar, Bateride Özgür Can Öney, Klavye ve efektlerde Efe Yılmaz, robot kadın dansçı Nathalie Marrable, Sahne koreografisini hazırlayan: Genevieve Cleary

.

.