Doğu Akdeniz Meselesinin Tüm Detayları

Haluk Tatar video kanalındaki bu güzel anlatımı tarih kategorisine ekledik çünkü anlatımda Doğu Akdeniz meselesinin Osmanlı’dan Lozan’a, Kıbrıs Barış Harekatından Arap baharına, Kardak kayalıkları krizinden Türk Yunan Kıta sahanlığına ve Suriye İç savaşına kadar pek çok detayına yer verilmiş. Meselenin üç günlük beş günlük olmadığı güzel vurgulanmış.

Haluk Tatar Youtube Kanalını KESHFET

Doğu Akdeniz’de Neler oldu? Neler oluyor? Videonun İçeriği:

Bu videoda bahsi geçen konular şunlar:

Yunanistan ve Kıbrıs ile Alakalı konular

Kıta sahanlığı nedir? Nasıl hesaplanır?
Ege Denizinde Yunanistan’la Aramızdaki 6 mil-12 mil kıta sahanlığı sorunu nedir ve neden bu kadar önemli? Türkiye’nin hak iddia ettiği kıta sahanlığı nerelere kadar uzanır ve dayanağı hangi uluslararası anlaşmadır? (1913 Londra Anlaşması)

Lozan Andlaşmasının ege denizi ve kıta sahanlığı ile ilgili maddeleri. Lozan Andlaşmasına göre Girit adasının tamamı Yunanistan’a mı bırakılmıştı? Anlaşmaya göre Girit adasının etrafındaki adalar bize mi aitti?
Kıbrıs neden bu kadar önemli?
Avrupa Birliği neden Güney Kıbrıs’ı Avrupa birliğine aldı?
Kıbrıs barış harekatı neden yapıldı? Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs’ı neden kabul etmiyor?

Türkiye Ege denizinde petrol arayabiliyor mu? Yunan adaları neden bu kadar önemli? Bir adanın kıta sahanlığına dahil olması için neler gerekir? Meis adası neden kritik önemde? Bern deklerasyonunda Ege meselesi ile ilgili ne karar alındı?

Afrika ve ortadoğu İle ilgili konular

Bilindiği gibi Kuzey Afrika’da arap baharı denilen gelişmeler yaşanmıştı, Mısır, Libye ve Tunus gibi ülkelerde iç karışıklıklar ve darbeler yaşanmıştı. Mısır’da Mursi’ye neden darbe yapıldı? Sisi kimin tarafında? Sisi’yi kimler destekledi.

Suriye’de neden denize uzanan bir Kürt devleti kurulmaya çalışıldı? Işıd’ın bu plandaki rolü neydi?

Diğer bazı konular

ExxonMobil i Akdeniz’de neden Amerikan 6.filosu korumaya kalktı? Exxonmobile kime ait? (dk:23:50) Yunanistandaki ekonomik krizde Almanya neden yardıma koştu? (dk 30:52) East med nedir? (32.19) tanap ve tap projeleri nedir (34:00) Pesco nedir ve neden kuruldu (dk:35)

Bu video ile ilgili olarak aşağıdaki videoyu da eklemek istedik. Doğu Akdeniz meselesinde Libya’nın önemi, Libya ile neden anlaşma yapıldı? Libya’nın yakın tarihi, Arap baharında Libya’da neler oldu ve General Hafter kimdir kimin yanındadır. Neden Libya’dayız. Libya ile ne alakamız var gibi konular işlenmiş.

KIYAM Youtube Kanalını KESHFET

.

.