Cepte Okey Oyna. Online Okey Classic

Okey Classic Çocuklar ve büyükler için bilindik okey oyununun pc, cep ve tabletlerde oynanabilen versiyonudur. Bu güzel mobile okey oyunu indirmeden online oynayın. Online okey ile ilgili tanıtım videosu yukarıdadır. Cepte okey oyna ve rakiplerini alt et.

Cepte okey oyna

Cepte okey oyunu bilindik okey oyununun, Android sistemli cep telefonlarında, tabletlerde ya da dilerseniz bilgisayarda indirmeden, kurmadan oynayabileceğiniz bir versiyonudur.

cepte okey oyna. online okey oyunu

Online Okey nasıl oynanır?

Okey, klasik karo tabanlı oyun strateji ve odaklanma ile ilgilidir. 4 kişiyle oynanan bir oyundur. 3 oyuncuya karşı oynayın ve ”erkek” adı verilen farklı renkten aynı sayıları, ya da aynı renkten sıralı serileri veya yedi çifti bir araya getiren ilk kişi olmaya çalışın. Becerilerinizi geliştirmek için hızlı bir tur seçin veya başlangıç noktaları ile bir seçenek seçin ve bir oyuncu sıfıra ulaşıncaya kadar birkaç tur oynayın.

Bir kişiye 15, diğerlerine 14 taş dağıtılır. Kendisine 15 taş verilen oyuncu ilk olarak oyuna başlar. İşine yaramayacağını düşündüğü bir taşı sağ tarafındaki arkadaşına atar. Arkadaşı eğer işine yarıyorsa bu taşı alır. yaramayacağını düşündüyse yerden bir adet taş çeker. Sonra ıstakasını kontrol eder. İşine yaramayacağını düşündüğü bir taşı, sağ tarafındaki arkadaşına atar. Oyun bu şekilde döngü halinde devam eder.

Okey Nedir 

online okey nedir

Okey taşı, oyunculara taşlar dağıtıldıktan sonra kalan taşlar arasından zar atışıyla rastgele seçilen rakamın bir üstüdür. Yukarıdaki oyun görüntüsünde siyah 8 çıkmış. O zaman bu oyunda okey siyah 9 dur. Okey taşı elinizde ise şanslısınız. Bu taşı herhangi bir taş niyetine kullanabilirsiniz. Oyuncular genellikle okeyin elinde olduğunu unutup, gereksiz bir taş gibi görüp atmamak için bu taşı ters çevirirler. (Yukarıdaki resimde mavi 5 ve 7 nin arasında kullanılmış)

Okeyde Gösterge nedir?

Oyunda taşlar dağıtıldığında, yere açılan taşın aynısı elinizdeyse (örneğin yukarıdaki resimde siyah 8)
”’gösterge” dersiniz ve 1 puan kazanırsınız. Yani rakiplerinizden 1 puan düşülür. Ancak gösterge ilk taşınızı yere atmadan önce kullanılmalıdır. Gösterge bazı oyunlarda kullanılmayan bir oyun kuralıdır. Oyuncuların tercihine bağlıdır. Oyunun başında ”gösterge var mı ” diye sorulur. Oyuncular kabul ederse bu kural geçerli olur.

Okeyde Erkek ve Seri dizilim Nedir?

Elimizdeki taşları aynı renkten ardarda taşlarla seri dizilim yapabiliriz.  Ya da farklı renklerden aynı taşlarla (erkek dizilim) şeklinde yapabiliriz. Aşağıdaki resimde oyuncu 1 seri ve 3 erkek dizilim yapmış. Oyun sırası oyuncuda, yerden taş çekmiş ama henüz yere taş atmamış. Elinde 15 taş var ve taş atması gerekiyor. Elinde her zaman 14 taş bulunmalı.

Oyunda seri ya da erkek dizilim yapmak tamamen oyuncunun kararıdır. İsterse hepsini erkek dizer. İsterse hepsini seri. Ya da yukarıdaki resimdeki gibi her ikisinden de dizilim yapar.

Okeyde Taşlama nedir

Okey oyununda sağ tarafınızdaki oyuncuya işinize yaramayan taşları attığınızı ve işine yarıyorsa aldığını söylemiştik. Sağ tarafımızdaki oyuncunun da aynı şekilde işine yaramayan taşları attığını farz edersek, Oyuncunun işine yaramayan taşları atmamız avantajımıza olacaktır. 

online okey taşlama nedir

Genellikle eşli okey oyunlarında, eşlerden biri bitmeye ya da okey atmaya yakınsa karşıdaki eşine ”taşla” der ya da bir şekilde bunu ima eder. Yukarıdaki resimde gözlüklü oyuncu bizi taşlıyor

Okeyde çifte gitme. Çifte nasıl gidilir?

Oyuncu taşları sadece birbirinin eşi olan taşları toplar. Kırmızı 2- Kırmızı 2 / Sarı 5 – Sarı 5 gibi. 
7 çifti tamamladığınızda oyunu bitirirsiniz. 
Normalde okey oyununda atılan taşlar üstüste konulur, ancak okeyde çifte giden oyuncu dilerse oyunculara attıkları taşları açmalarını ister. Herkesin attığı taşları görebilir. Ancak yerdeki taşları açmayı isteyen oyuncu oyunu bitirememişse kendisinden 2 puan yerine 4 puan düşülür. Bu yüzden yerdeki taşları açtırmak da risklidir.

Okeyde çifte giderek oyunu bitiren oyuncu 8 puan birden kazanır. Çünkü çifte giderek bitirmek düşük bir ihtimaldir.

Çifte gitmek risklidir. Ancak Bazı durumlarda bu risk daha kolay göze alınır. Örneğin oyunun başında elinizde iki çift ve iki okey bulunması gibi durumlarda. Yani 4 çiftiniz hazır zaten. 3 çift daha bulduğunuzda oyunu bitirirsiniz.

Okeyde oyun bitirme ve Okey atma

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi tüm taşlarınız eksiksiz dizilmişse yere elinizde kalan son fazla taşı atar ve oyunu bitirirsiniz. Oyuncu elindeki fazla taşı atmış ve oyunu bitirmiş. Oyunu bitiren oyuncu iki puan kazanır. Yani rakiplerinden 2 puan düşülür. 

okeyde oyunu bitirme okey atma

Oyuncunun elinde kalan son taş okey ise oyuncu oyunu bitirdiğinde bu taşı masanın ortasına atar ve oyunu bititir. Okey atma, oyuncuya 4 puan kazandırır. Yani rakiplerinden 4 puan düşülür.

Oyunu Oyna 

.

.