2. Dünya Savaşı Sonrası Berlin Sokakları. Temmuz 1945

Bu videoda 2.Dünya savaşından yenik çıkan Nazi Almanyası başkentinden görüntüler var. Bilindiği gibi Adolph Hitler yönetimindeki Almanya 1939 yılında başlayan dünya savaşı ile birlikte, Polonya, Avusturya, Çekoslavakya, Hollanda, Danimarka, Belçika, Fransa, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Norveç, finlandiya gibi bir çok Avrupa ülkesini, diyebiliriz ki neredeyse tüm Avrupa kıtasını kısa sürede hakimiyet altına almıştı ve 1941 yılında gözünü Sovyet Rusya’sına dikmişti.

nazi almanyası haritası

Rusya’ya yönelik meşhur Barbarossa harekatı ile (22 Haziran 1941)
ile 3 bin 600 tank ve 4 milyon asker tarihin en büyün mürettabatını Sovyet kapısına yığdı. Harekat ilk başlarda başarılı gitse de Rus direnişi etkili olmuş, Almanlar, Doğu cephesinde tarihin gördüğü en kapsamlı askeri harekatını gerçekleştirirken, diğer tarafta yani batıda da İngilizler ve daha sonra savaşa katılan, O yıllarda yaptığı sanayi hamlesiyle devasa bir askeri güç haline gelen Amerika Birleşik Devletleri ile çarpışır hale gelmişti.

rusların berlini alması komunist bayrağı
Sovyet Rusya’nın Berlin’i almasının simge fotoğraflarından biri

Ne var ki Almanlar, Stalingrad’da adeta bataklığa saplanmışcasına kalakalmış. Stalingrad ötesine geçememişti. Güneydoğuda ise Alman generallerin, savaşın gidişatını değiştirecek kadar önemli gördüğü, Bakü -Hazar petrollerinin olduğu bölgeye bir türlü hakim olamamışlardı. Böylesine devasa nitelikteki bir savaş için petrol çok önemliydi. Alman kaynakları hızla tükeniyordu ama Rus savaş makinesi harıl harıl silah üretmeye ve cepheye sürmeye devam ediyordu.

1943 yılındaki Kursk muharebesinden itibaren ise Rus direnişi, karşı saldırı halini almış ve artık Almanlar geri çekilmeye başlamıştı. 1944 Haziranındaki Normandiya çıkarması ile Fransa kıyılarından çıkarma yapan Amerikalılar batıdan, Ruslar doğudan, adım adım almanları gerileterek, 1945 yılındaki nihai çöküşe ve Berlin’in düşüşüne kadar ilerlemişlerdi.

Yıkılmış ve Bitik Berlin Sokakları

berlin 1939 nazi almanyası
Berlin 1939

Videoda savaşın bitiminden birkaç ay sonrasında Berlin sokaklarını izliyoruz. O dönemin teknolojisiyle harika diyebileceğimiz kalitede çekimlerle, Oldukça net, sesli ve renkli olan görüntülerde, Nazi İmparatorluğunun ihtişamlı Reich’ından pek de bir şey kalmadığını, devasa binaların. yolların, bir zamanlar ihtişamlı ve kudretli geçit törenlerine, kutlamalara sahne olan bu caddelerin artık bir enkaz yığınına dönüştüğünü görüyoruz.

Bu arada dikkatimizi çeken bir şey de yollardaki Rusça trafik tabelaları, Stalin portreleri, orak çekiçli bayraklar. Derme çatma tahta arabalarla yıkılmış evlerden bir kaç parça eşyasını taşımaya çalışan Alman vatandaşları arasında yürüyüş yapan muzaffer rus askerlerini, Yüzyılların birikimi devasa sanat ederi niteliğindeki tarihi binaların içler acısı hallerini görüyoruz.

nazi almanyası berlin

Şehirde tuhaf bir sessizlik hakim. Alman halkının böyle bir manzara karşısındaki ruh halini tahmin etmek olanaksız gibi. Yine de enkazların arasında şevkle, inançla yıkık, bitik ülkelerini yeniden kurmak için ellerinde kovalarla, küreklerle harıl harıl çalışan alman kadınları görüyoruz. Şaşılacak derecede moralleri düzgün görünüyorlar. Daha çok kadınları görüyoruz çünkü Almanya’nın eli silah tutabilecek nitelikteki neredeyse tüm erkekleri bu savaşta hayatını kaybetti.

berlin sokakları 1945 yıkıntılar

Böylesine yıkık bitik tükenmiş bir ülkeyi nasıl Dünyanın önde gelen sanayi ve teknoloji devlerinden biri haline getirdikleri ise gerçek bir başarı öyküsü. Almanların bu savaştan çıkardıkları en büyük ders ise ülkeyi çılgın bir tek adam yönetimine teslim etmelerinin ne kadar yanlış olduğunu, faşizmin ne kadar tehlikeli bir yönetim biçimi olduğunu anlamaları olsa gerek.

İnsanlığın tekrar böyle acı günler yaşamaması için geçmişten ders almaları gerektiği açık.

.

.