2.Dünya Savaşı Doğu Cephesi Kursk Muharebesi

Bu videoda 2. Dünya savaşının dönüm noktalarından bir muharebenin teknik taktik detaylarıyla anlatımı var. Kursk savaşı dünyanın en büyük tank savaşı olarak tarih sahnesinde yerini aldı.

2. Dünya savaşı doğu cephesinde Kursk muharebesi öncesinde Almanya Stalingrad’ın neredeyse %90 ını ele geçirmiş ancak bu noktadan öteye geçememişti. Tüm Dünya nefesini tutmuş, neler olacağını merak ediyordu. Stalingrad’ın kuzeyinde ise Moskova önlerine gelen Alman ordusu, o günlerde yenilmez ve durdurulamaz bir askeri güç olarak tanımlanıyordu.

Ancak özellikle Sert ve dondurucu Rus kışlarının etkisiyle duraklayan alman ordusu, rusların öngörülemez direnişiyle de karşılaşınca gerilemek zorunda kalmış. Stalingrad’ı kuşatan 6. Ordu, son derece etkili bir karşı bir Rus saldırısıyla kıskaç altına alınmış ve bu noktada imha olmuştu.

Aynı günlerde pek çok cephede tehdit altında olduğunu hisseden, Afrika cephesinde, Güneyde İtalya, Yunanistan ve Fransa sahillerinde de hatırı sayılır bir askeri güç bulundurması gereken Almanya, doğu cephesinde ise hava kuvvetleri bakımından sıkıntılar yaşıyordu.

Müttefiki olan Mussolini İtalya’sı ise Almanlara yardım etme konusunda çok yetersiz kalıyordu. Hitler, İtalya’dan Barbarossa harekatı öncesinde Yunanistan ve Bulgaristan’ı alarak güneydoğu hattını kontrol etmesini ve sağlama almasını istemiş, ancak İtalya, Yunanistan direnişini aşamamıştı. Bu yüzden Hitler, önemli miktarda bir gücünü güneye kaydırarak Yunanistan ve Bulgaristan’ı almıştı.

Milyonlarca askerle Rusya içlerine binlerce km girmiş olmanın verdiği bir başka sorun da vardı. Lojistik yetersizlik.

Almanya ve ele geçirdiği tüm ülkelerin ekonomileri Alman ordusu için çalıştığı halde Almanlar Doğu cephesinde lojistik destek sıkıntısı yaşıyordu. Ayrıca petrol kaynakları da tükenmek üzereydi. Hitler bunun farkında olduğu için kafkas ve Hazar petrol bölgelerine hakim olmak istemiş. Ancak işler yolunda gitmemiş, bir türlü petrol bölgelerinde hakimiyet kuramamıştı.

Almanların görece kısıtlı kaynaklarına karşın Rusya ise tam tersine devasa yer altı zenginliklerine, petrol ve maden yataklarına sahipti. İlk alman saldırılarından hemen sonra Sibirya bölgesine taşınan fabrikalar harıl harıl tank, top, uçak ve her türlü silah üretmeye devam ediyor, bölgeye doğudan akın akın asker sevk ediyordu.

Belki de tüm dünya Rusya ele geçti geçecek derken muazzam bir direniş gösteren Ruslar almanları püskürtmeye başlamıştı. Yenilmez ve durdurulamaz denilen Almanlar geri çekilmeye başlamıştı.

İşte Kursk muharebesi böyle koşullarda Almanların son umuduydu, ya bu muharebeyi kazanacaklar ve üstünlüğü tekrar ele geçirecekler ya da Doğu cephesinden umudu keseceklerdi. Yukarıdaki haritayı incelerseniz, Rus kuvvetlerinin Alman güçleri içine girdikleri Kursk bölgesi, Rusları çepeçevre kuşatmak için elverişli görünüyordu.

Almanlar en büyük askeri güçleri olan Tanklara güvenirken Ruslar bu muharebeye kadar T34 tanklarıyla Almanları şaşırtmış, Alman güçleri, nispeten hafif, kıvrak ama kendilerinden beklenmedik derecede güçlü zırhları olan T34 tankları karışında bocalamıştı.

Bunun üzerine Hitler’in emriyle üretime başlanan Tiger tankları ise tam bir canavar olarak nitelendiriliyordu. Almanlar, savaşta düşmanlarının korkulu rüyası olan 88mm lik uçaksavar toplarını bir Tanka monte ettirmeyi başarmıştı.

Ağır zırhları, üstün atış kaabiliyeti, uzun ve etkili menzilleriyle Tiger tankları Rus tankları karşısında bariz üstündü. Adeta yürüyen bir kale olan Tigerlardan bir kaçını ele geçirip inceleyen Rus askeri uzmanları, bu tankları durduracak bir gücün ellerinde olmadığını itiraf ediyorlardı.

Ancak Tiger’ların üstün teknolojileri ve karmaşık yapıları nedeniyle üretimleri çok zordu ve vakit alıyordu. Cepheye sürecek kadar elinde Tiger olmadığını bilen Hitler, komutanlarının ısrarına rağmen beklemelerini emretmişti. Kursk bölgesinde Ruslar tarihin en büyük tahkimatını yığarken, savunma hattı üzerine savunma hattı kurarken, hendekler, mayınlı bölgeler, tanksavar toplarıyla aşılması güç bir duvar inşa ederken, Hitler ise yeterince Tiger üretildikten sonra Kursk’a girip, bu durdurulamaz tanklarla Rusları mahvedeceğini düşünüyordu.

Kursk muharebesinin taktik haritalarla ve anlaşılması kolay güzel bir anlatımla verildiği bu videoda ise muharebenin neredeyse tüm detaylarını bulabiliyorsunuz.

.

.