1941-1945 arası Doğu Cephesi -Barbarossa harekatı. Animasyonlu Anlatım

Türkçe altyazılı ve animayonlu anlatım. Sol üstten tarihlere bakmayı ihmal etmeyin. Birliklerin renkleri koyulaşınca zırhlı (tanklı, Personel taşıyıcılı vs) olur.

BÖLÜM 2 / 1942 – STALINGRAD
BÖLÜM 3 / 1943 – KURSK
BÖLÜM 4 / ÇÖKÜŞ

Almanya, 1941 yazında Avruıpa’nın neredeyse tümünü ele geçirmiş, geriye tehdit olarak İngiltere kalmıştır. Hitler, Sovyetler Birliği’nin askeri gücünü kırmaya ve doğal kaynaklarını ele geçirmeye karar verir. Sovyetler Dünya tarihinin gördüğü en kapsamlı harekatla ele geçirilecektir. Hitler bu konuda kendisine güvenmektedir. Operation Barbarossa adı verilen bu harekat ile Almanlar Blitzkrieg (yıldırım harekatı) doktrinlerine, üstün teknolojilerine ve özellikle zırhlı birliklerine güvenmektedir.

Harekatın ilk yılı Almanlar gerçekten de muazzam başarı sergiler ve Sovyet topraklarında binlerce kilometre içlere kadar girerek Moskova önlerine kadar gelirler. Ancak 1942, savaşın belirleyici yılıdır.Bakalım 1942 yılında neler olmuş:

1942 – Hedef Stalingrad ve Kafkas petrolleri

Moskova önlerine kadar gelen Almanlar neden daha fazla ilerleyemedi? Stalingrad muharebesi ve sonrasında kuvvetlerin büyüklük ve konumları

1943 – Kursk Muharebesi ve Geri Çekilme

Almanlar 1943 ve sonrasında, Karadeniz’den Kuzey Buz Denizine kadar olan binlerce kilometrelik hattı korumaya çalışırken asıl vurucu güçlerini zayıflattıklarını görüyoruz. Bunun pek çok sebebi vardı. Güneyde Petrol kaynaklarına ulaşmak önemliydi. Bu derece muazzam bir harekatta, petrolünüz kısıtlıysa, savaşın uzadığı her gün sizin zararınızadır. Kuzeyde ise Finlandiya ve çevresini güvenliğe almak gerekiyordu. Zira bu bölgeler Rusların diğer müttefiklerinden yardım almalarını engellemek için Alman kontrolünde olmalıydı.

1944 -1945 Çöküş

Savaşın 5. barbarossa harekatının 3.yılı. 1944’e gelindiğinde Ruslar’ın bitmez tükenmez gibi görünen doğal kaynakları ve insan gücünün de büyük katkısıyla Almanları Berlin’e kadar kovalamayı başarırlar. Ancak bunda Rus komuta kademesinin de büyük payı vardır. Videoları izlediğimizde görüyoruz ki Ruslar Geniş ve uçsuz bucaksız topraklarını, hava koşullarını gayet iyi kullanmışlar. Hatta çoğu zaman Almanların saldırı taktiklerini ( Yanlardan çevrele, düşmanı çembere al ve yok et) kullanmışlar.

Eastory Youtube Kanalını KESHFET

.

.